ustawnik

Z jakich części i elementów złożone są automatyczne układy, typy urządzeń się w nich stosuje.

Zaawansowana pneumatyczna instalacja składa się z dużej ilości elementów. Jak obecnie w zdecydowanej większości układów jest, najważniejszą rolę będzie pełnił centralny układ sterowania, tu najczęściej wykorzystuje się programowalne urządzenia, bardzo elastyczne jeśli chodzi o projektowanie i dające bardzo duże możliwości sterowania.

Programowalne sterowniki
maszyna
Autor: RoboCup2013
Źródło: http://www.flickr.com

od jakiegoś czasu są niezwykle często wykorzystywane przez automatyków, dzięki nim tworzyć można naprawdę zaawansowane systemy sterowania. Dzięki wykorzystaniu uniwersalnych protokołów wymiany danych i standardowym szynom sterowniki mogą być w dowolny sposób ze sobą łączone, pełniąc przy tym najróżniejsze funkcje. Spotyka się systemy, w jakich tego typu sterowników jest powyżej setki, przykładowo mogą to być linie produkcyjne w jakiś dużych fabrykach. Lecz sam sterownik niewiele mógłby zdziałać, do spełniania swojej roli będzie jeszcze potrzebował dodatkowych elementów zewnętrznych. Jeden ich rodzaj będą stanowić rozmaite czujniki, przy pomocy których kontroluje się stan poszczególnych elementów układu, a następnie wykonywane sterowanie zgodnie z zaprogramowanym algorytmem. Kolejny rodzaj elementów zewnętrznych podłączanych do sterowników stanowią rozmaite układy wykonawcze. Najczęściej będą one posiadać cyfrowe wejście, za pomocą którego otrzymują polecenia od sterownika, a także część wykonawczą, współpracującą z urządzeniem końcowym. Dokładnie na takiej zasadzie działa przykładowo ustawnik, jaki wykorzystywany jest najczęściej przy różnego rodzaju siłownikach – ustawnik.

Jego podstawową rolą jest ustawienie położenia wspomnianego siłownika dokładnie według wytycznych które dostanie ze sterownika, najczęściej wykorzystuje się do tego sygnał dyskretny, prądowy lub napięciowy. Tego typu elementów wykonawczych jest naprawdę dużo, dzięki nim można sterować pracą dowolnych urządzeń o największej nawet mocy. W systemach automatycznych dużą rolę spełniają również najróżniejsze przewody, zwłaszcza w hydraulicznych i pneumatycznych, w nich przykładowo bardzo pomocna jest zwykła szybkozłączka (arapneumatik.pl/k-129-szybkozlaczki-bezpieczne-pneumatyczne-legris), która pozwala na szybkie wypinanie i wpinanie elementu.