Rozliczenia PIT przez internet

Stałe obowiązki właścicieli firm

Dla większości przedsiębiorców noszących się z zamiarem założenia własnej firmy, księgowość może stanowić nie lada wyzwanie. Sporządzanie deklaracjiZUS, prowadzenie podatku VAT, faktury, bilanse, rozliczenia z bankami.

Elektroniczne rozliczanie PIT
Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Zatrwożony nawałem obowiązków przedsiębiorca, zaczyna zastanawiać się nad zatrudnieniem prywatnej księgowej. To dobry wybór, gdyż zaufana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez tajniki przepisów.Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej PIT 2015 (zobacz tutaj – program do pitów 2015). Duża odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy a także obowiązek nadążania za wszystkimi zmianami zasad rozliczania są przyczyną, że sporo przedsiębiorców stroni od samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. Z tego powodu, aby podsumowanie roku przebiegało sprawniej, wskazane jest zdecydować się na powierzenie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie.

Uwolni to właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa. Nadmienić trzeba, iż ma to znaczenie w przypadku mniejszych firm, gdy właściciel wypełnia większość obowiązków kierowniczych, narzekając na brak czasu spowodowany koniecznością realizowania całej masy obowiązków (sporządzenie sprawozdań, naliczenie zaliczek na podatek, naliczenie płac itp.). Zatrudnienie księgowej daje możliwość, by całkowicie poświęcić się rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Księgowość firmy jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samodzielnie. Czy potrzebne są do tego kursy księgowe? Z reguły nie jest to konieczne, szczególnie kiedy w rachunkowości będzie się wykorzystywało specjalny program umożliwiający prowadzenie rozliczeń. Podstawowa wiedza będzie jednak niezbędna. Trzeba uwzględnić również tempo zmieniających się przepisów oraz zmian dotyczących składania Pit-ów, jak choćby dostarczanie od nowego roku deklaracji przez internet.