obiektyw

Obiektywy Sigma – parametry i przeznaczenie

Każdy amator nowoczesnej fotografii poszukuje uniwersalnego obiektywu do swojego sprzętu. Każdy zaawansowany fotograf ma jednak świadomość, że tego rodzaju urządzenie nie istnieje. Optyka posiada swoje ograniczenia, których nie można żadnym sposobem uniknąć. Profesjonalne urządzenia zapewniają wysoką jakość zdjęcia, nie są to jednak obiektywy uniwersalne. Teleobiektywy służą do fotografowania oddalonych celów, są więc używane przez fotoreporterów czy fotografów kosmosu. Optyka stałoogniskowa z kolei odznacza się świetną jakością zdjęć, ale ze względu na uniemożliwienie szybkiej zmiany kadru, stosuje się ją zwykle w warunkach studyjnych.

Cechy a przeznaczenie

obiektyw
Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com

Firmy produkujące lustrzanki cyfrowe udostępniają szereg obiektywów do swoich aparatów, każdy odznaczający się odmiennymi parametrami optycznymi. Obiektywy takie można montować tylko w aparacie firmy-matki. Wyjątkiem jest firma Sigma, która oferuje swoją optykę z mocowaniami dla wszystkich szeroko wykorzystywanych firm. Każdy obiektyw Sigma 18 200 ma kilka podstawowych cech, które decydują o jego najważniejszym zastosowaniu. Najważniejsze dwa, to: ogniskowa i przesłona. Ogniskowa decyduje jak duży kąt widzenia będzie miał obiektyw. Obiektyw o wyższej ogniskowej to teleobiektyw, ten o niskiej ogniskowej to popularny obiektyw szerokokątny. Takie obiektywy stosowane są głównie – możliwa jest fotografia obiektów ruchomych.

Fotografia zaawansowana

Na rynku jest dostępna również optyka do zaawansowanej fotografii – na przykład do wykonywania panoram sferycznych. Rodzajem zaawansowanej fotografii, która jest znana przeciętnemu fotografowi jest makrofotografia. Opiera się ona na fotografowaniu obiektu w większym zbliżeniu. Tego rodzaju rezultat trudno jest jednak osiągnąć z użyciem teleobiektywu. Obiektyw makro nie umożliwia bowiem większego zbliżenia, lecz możliwość wyostrzenia obrazu położonego w małej odległości od przedniej soczewki obiektywu, jakiej teleobiektywy nie mają (porady).