ledowy człowieczek

Najważniejsze wiadomości na temat budowy ekranów LED, sposobie ich działania i przykładowych zastosowaniach.

Wybierając się na imprezę sportową lub koncert wielu kibiców miało problem, że siadając w którymś z odległych rzędów niewiele miało okazję zobaczyć. Z pomocą dzisiaj przychodzą nowoczesne metody emisji obrazów, a należą do nich przykładowo ekrany LED. Ta właśnie technologia od niedawna jest bardzo popularna, wynika to z faktu, że ceny tych sprzętów znacznie się zmniejszyły, będąc tym samym dostępne dla znacznie większej ilości odbiorców.

Monitor LED od Samsunga
Autor: Partner of Promotion
Źródło: Partner of Promotion
Ekrany LED mogą być wykonywane w bardzo wielu rozmiarach. Mają one panelową budowę, więc bez problemów można je złączać w większe sekcje, dając tym samym na możliwość na obsłużenie nawet największych imprez. Panele LED często są używane właśnie na różnych sportowych czy kulturalnych imprezach, ale można je również zobaczyć w czasie targów, wystaw i konferencji. Bardzo chętnie właściciele różnych firm wykorzystują tego typu ekrany również w celach informacyjnych, na przykład na dworcach czy w sklepach, są one niezwykle wygodne w użytkowaniu i niezastąpione jeżeli chodzi o wyświetlanie treści.

Jedną z podstawowych zalet ekranów LED jest jednolity poziom świecenia bez względu na warunki oświetleniowe (www.medas-media.com.pl). Znaczenia nie ma, czy będzie świecić słońce, czy też panuje absolutna ciemność – w każdym z tych przypadków ekran LED bardzo dobrze spełni swoją rolę, bo diody nie są wrażliwe na światło. W ekranach wykorzystuje się nowoczesne diody, mające wysoką jasność, dzięki czemu obraz będzie doskonale widoczny nawet z daleka. Ekrany LED, podobnie jak monitory, złożone są z pojedynczych pikseli.

ekran LED
Autor: Blake Patterson
Źródło: http://www.flickr.com
W skład każdego wchodzą trzy barwne diody, zielona, niebieska i czerwona, i zmieniając natężenie ich światła można dostać ostateczny kolor piksela widocznego dla odbiorcy. Wszystkimi pikselami da się sterować niezależnie, dzięki czemu da się za pomocą takich ekranów wyświetlać barwne, dynamiczne, szybko zmieniające się obrazy, np. więcej informacji. Obsługa paneli led jest prosta, praktycznie wszystko można zrobić przy pomocy specjalistycznych programów na komputerze czy laptopie.