Kable oraz przewody elektryczne

Jednym z tych elementów instalacji elektrycznej, z jakimi można spotkać się na co dzień, są kable elektryczne. Można je spotkać w sumie w każdym miejscu zarówno w pomieszczeniach, jak i poza budynkami. W świadomości większej liczby osób kable i przewody elektryczne to jedna i ta sama rzecz. Faktycznie są to różne urządzenia, ponieważ przewód elektryczny stanowi część kabla. Kabel z kolei składa się z zestawu określonych przewodów wraz z warstwą izolacyjną.

Jednym z takich fragmentów instalacji elektrycznej, z którymi ma się do czynienia na co dzień, są przewody elektryczne. Widać je w zasadzie wszędzie zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. W umysłach większości osób kable i przewody elektryczne to jedna i ta sama rzecz. Faktycznie są to odmienne elementy, mianowicie przewód elektryczny stanowi część kabla. Kabel natomiast składa się z systemu określonych przewodów razem z warstwą izolacyjną. Rodzaj wykorzystanego kabla albo przewodu zależy przede wszystkim od wykorzystania, a więc od urządzenia, gdzie jest wykorzystany. Kable elektryczne będą więc różnić się grubością, długością,jak również rodzajem wtyczek. Odmiennie wygląda zasilacz do laptopa, a inaczej kabel od żelazka. Ten drugi zresztą jest niezwykle specyficzny, ma bowiem specjalny typ warstwy izolacyjnej. Ta specjalna warstwa wykonana z włókna bawełnianego gwarantuje bezpieczeństwo podczas używania żelazkaa. Przy wykorzystaniu typowej izolacji dotknięcie rozgrzanej części urządzenia mogłoby spowodować przepalenie, a przez to porażenie prądem lub zwarcie instalacji.
W pełni zautomatyzowany system grzejny Thermalint firmy Thermaflex
Autor: Thermaflex
Źródło: Thermaflex

Typy przewodówW środku przewodów elektrycznych są tak zwane żyły, czyli drobniejsze przewody, zazwyczaj pod różnobarwną izolacją. Przewody te zwykle wykonane są z miedzi. Warstwa izolacyjna natomiast tworzona jest z tworzywa sztucznego o charakterystycznych właściwościach. Przewody elektryczne miewają również rozmaite kształty; są między innymi przewody płaskie. Przewody charakteryzują takie parametry jak na przykład stopień giętkości, jak również maksymalna temperatura pracy. Są one ustalone w tym celu, by wykorzystywanie przewodów odbywało się we właściwy i niezagrażający życiu sposób.

Przewody przyłączeniowePrzewody przyłączeniowe to wszystkie te przewody, które mają element popularnie zwany wtyczką. Wtyczka elektryczna także może posiadać rozmaite kształty zależnie od urządzenia. Przewody przyłączeniowe mają najczęściej osłonę gumową, może być jednak także wykonana z innych materiałów. Przy wybieraniu przewodu znaczące jest by pamiętać o sprawdzeniu jego długości tak, by spełniała wymagania.