linux

Jaki system operacyjny będzie najlepszy? Na co zwracać uwagę podczas wyboru Linuxa lub Windowsa?

Dyskusje o tym, jakiego typu system operacyjny jest najbardziej odpowiedni zawsze wzbudzają skrajne emocje. Dość często te emocje prowadzą tylko do wyrażenia opinii, jakie nie są potwierdzone faktami, tymczasem, ażeby wiedzieć, jaki system jest najlepiej dopasowany – Linux a może Windows – trzeba zwracać uwagę na takie czynniki, jak koszt, wydajność, bezpieczeństwo i wykorzystane aplikacje.

Linux server jest systemem bezpłatnym, natomiast Windows obciążony jest opłatami licencyjnymi za każdą wersję, więc koszt jest tu bardzo niezbędnym czynnikiem, warto sprawdzić: tiktalik. Ukazuje to więc, iż więcej korzyści w tym zakresie gwarantuje Linux. Dodatkowo, również wydajność Linuksa na prawie każdej platformie sprzętowej oferuje bardziej pozytywne wyniki – około dwadzieścia pięć procent lepiej niż Windows. Podobnie można powiedzieć o elastyczności, jaka gwarantuje możliwość dokonania modyfikacji jądra systemu. Jest to rzecz niedostępna w przypadku Windows. Poza tym wiele korzyści gwarantuje to, iż Linuks ma otwarty kod źródło.
windows 8
Autor: Microsoft Sp. z o.o.
Źródło: Microsoft Sp. z o.o.

Nie oznacza to jednak, że Windows przegrywa na każdym polu, ponieważ szczególnie jeśli pomyślimy o cechach obowiązkowych w przedsiębiorstwie, to Windows jest godny polecenia. Wspomniana możliwość zmodyfikowania jądra nie jest jednak dla każdego, bo wymaga wsparcia profesjonalnego personelu IT, który jest w stanie zabezpieczyć ciągłość funkcjonowania środowiska produkcyjnego. Biorąc pod uwagę, iż spora ilość użytkowników może tworzyć swoje własne odmiany systemu, do utrzymania takiego środowiska w bezproblemowym funkcjonowaniu potrzebne są specjalne umiejętności

linux
Autor: Jiri Brozovsky
Źródło: http://www.flickr.com

.

A to jest związane z dodatkowymi kosztami. Podsumowując więc, Windows nie jest tak bardzo elastyczną platformą jak Linux, lecz jednakowoż gwarantuje stabilność. Natomiast jak rozważamy integrację aplikacji to Windows będzie w tym bardzo pomocny. W dziedzinie kontroli dostępu Windows jest lepszy od Linuksa, ponieważ mechanizmy kontroli dostępu możemy w Windows ustawić bez konieczności instalowania dodatków programowych. Jak więc widać, jedna ale i druga platforma ma swoje wady i zalety, a to jaką wybierzemy zależy od tego, czego w danej chwili potrzebujemy. Pamiętajmy, że zaopatrując się w system zawsze warto rozpatrzyć kupno innych niezbędnych elementów, jak np. dyski ssd (więcej szczegółów), lecz miejmy na uwadze też, by kupować je tylko w autoryzowanych punktach. Dzięki czemu istnieje pewność, iż produkt będzie najwyższej jakości.