Supertelefon z układem Tegra 3

Dane techniczne wyznaczają różne rankingi i zestawienia smartfonów , z którymi warto się zapoznać

Stworzenie rzetelnego zestawienia telefonów, tabletów czy smartfonów jest zadaniem ekspertów wyznaczających takie rankingi. Ponieważ rankingi są kwestią dyskusyjną, nigdy w czołowej „dziesiątce” nie znajdą się wyłącznie niezawodne, za to najbardziej uniwersalne modele. Zastrzeżenia będą dotyczyły modelu zajmującemu aktualnie pierwsze miejsce.

Smartfon Huawei Ascend P6
Autor: Huawei
Źródło: Huawei

Z drugiej strony rankingi wyznaczają prawdziwi znawcy tematu, którzy przydzielają punkty w kolejnych porównaniach dość racjonalnie. W internecie wyszukamy wiele zestawień tematycznych i portali, które zajmują się pozycjonowaniem rozmaitych telefonów i smartfonów, m.in. w przedziale czasowym.

Spróbuj przetestować smasung wave 2 Podobnie jak z komórkami klasycznymi, biorąc pod lupę smartfony, ranking tych egzemplarzy nie będzie za każdym razem identyczny. Kolejne zestawienia pozwalają wyciągnąć kilka ciekawszych wniosków.

Na kilku porównywarkach smartfonów na podium plasował się model Xperii Z. Rankingi prezentują różne oceny, jedne biorą pod uwagę kilka pomniejszych kryteriów (jak 100-punktowe klasyfikacje za baterię, internet, ergonomię, uniwersalność części oraz powiązanie ich wszystkich z ceną modelu), niektóre polegają na jednej, całościowej ocenie w postaci np. określonej liczby gwiazdek itp.

Tablet Samsung GALAXY Tab
Autor: Samsung
Źródło: Samsung

Posiadacze telefonów mają w sieci swoje tematyczne fora i zestawienia. Dzięki temu typowy posiadacz modelu Nokia c5-03 dowie się m.in. o trzeszczącej muzyce, milionach kolorów i trwałej obudowie, tymczasem Samsung Wave 2 wywoła u jego posiadacza obawę, gdyż zmusi do dbania o wyświetlacz, uprzykrzy też życie z powodu bluetootha. O ile wspomniane przykłady obu gigantów telefonicznych dotyczą klasycznych modeli swojej epoki, porównać można także egzemplarze z wyjmowaną klawiaturą, jak Nokia E7. Sprawdź i ciesz się z rozmów.

Wyciągana klawiatura, odcień, obudowa, w końcu sama wielkość – zdarza się, że w tych kwestiach niejednokrotnie decydują preferencje estetyczne. Pozostałe parametry, z megapikselami w aparatach i gigabajtami w kartach pamięci, stanowią niepoliczalne pole do wymiany poglądów dla oddanych użytkowników konkretnych modeli. Wraz ze standardami rosną nie tylko koszty usługi, także eksploatacji smartfonu. Zachęca to producentów do tworzenia pojemniejszych kart, lepszych aparatów, bardziej wydajnych baterii itd.